
| IEC size | 112M |
| Voltage | 400/690V/D/Y, 50Hz |
| Power | 4,0 kW |
| Rated speed | 1465 rpm |
| Efficiency class | IE3 (Premium Efficiency) |
| Efficiency at 100% nominal load | 88,6 % |
| Rated current at 400V | 7,9 A |
| Protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode | S1 (continuous operation) |
| Design | B35 |
| Flange size | A250 |
| Shaft end (dxL) | 28x60 mm |
| Bearing d side | Non-locating bearing/6207-ZZN-C3/lubricated for life |
| Bearing n-side | Non-locating bearing/6207-ZZN-C3/lubricated for life |
| Color | RAL7016 anthracite grey silk matt |
| housing | Gray cast iron |
| Weight | 56,00 Kg |
Product description
Three-phase asynchronous motor in accordance with IEC standard (EN 60034/IEC 60072). Energy-efficient and environmentally friendly in efficiency class IE3 (Premium Efficiency). Suitable for a wide range of standard drive tasks in industrial environments.
Features
Scope of delivery
Please note
Thank you very much! Your message was successfully sent.
Ten produkt można skonfigurować. Wybrane opcje są wyświetlane w informacjach o zamówieniu, a cena produktu i czas dostawy są aktualizowane automatycznie.
Uwagi dotyczące wyboru opcji (tylko w języku niemieckim) (inne opcje dostępne na życzenie)