
| IEC size | 63 |
| Voltage | see selected configuration |
| Power | 0,25 kW |
| Rated speed | 2825 rpm |
| Efficiency class | IE3 (Premium Efficiency) |
| Efficiency at 100% nominal load | 69,7 % |
| Rated current at 400V | 0,58 A |
| Protection class | see selected configuration |
| Insulation class | F |
| Operating mode | S1 (continuous operation) |
| Design | B14G |
| Flange size | C120 |
| Shaft end (dxL) | 11x23 mm |
| Bearing d side | Non-locating bearing/6202-ZZ-C3/lubricated for life |
| Bearing n-side | Non-locating bearing/6202-ZZ-C3/lubricated for life |
| Color | see selected configuration |
| housing | Gray cast iron |
| Weight | 6,30 Kg |
Product description
Three-phase asynchronous motor according to IEC standard (EN 60034/IEC 60072). Energy-efficient and environmentally friendly
in efficiency class IE3 (Premium Efficiency). Suitable for a wide range of standard drive tasks in industrial environments.
Features
Scope of delivery
Thank you very much! Your message was successfully sent.
Questo prodotto puň essere configurato. Le opzioni selezionate vengono visualizzate nelle informazioni dell'ordine e il prezzo del prodotto e i tempi di consegna vengono aggiornati automaticamente.
Note sulla selezione delle opzioni (solo in tedesco) (altre opzioni disponibili su richiesta)